تبلیغات
معماری به روز - عایق ها و فوم های پلیمری
 

1) پلی استایرن منبسط (فوم پلی استایرن ,پلاستو فوم یا یو نیلیت)
برای اولین بار پلی استایرن توسط یك شركت آلمانی در سال 1940برای عایق در صنایع الكتریكی ساخته شد. و در جریان جنگ جهانی دوم جهت ساخت لاستیك مصنوعی از آن استفاده شد . محصولات پلی استایرن در سه گرید تولید می شود.
گرید1) مقاوم در برابرضربه كه جهت مصارفی مانند : تهیه ظروف , بدنه لوازم خانگی استفاده می شود.
گرید2) نوع معمولی كه مقاومت كمتری در مقابل ضربه دارد كه كاربردهای در صنایع اتومبیل سازی و الكتریكی و غیره دارد.
گرید3) پلی استایرن منبسط یا فوم پلی استایرن (پلاستو فوم )كه در صنایع بسته بندی كار برد وسیعی داشته و به عنوان عایق حرارتی نیز استفاده می شود دامنه استفاده از این فوم در حال افزایش است
به عنوان مثا ل اخیرادر سقفهای تیرچه بلوك به جای بلوك سیمانی از بلوك های پلاستو فوم استفاده می شود.
مزایای عمده فوم پلی استایرن عبارتند از:
الف) انتقال حرارت كم جهت استفاده عایق حرارتی
ب) جذب خوب انرژی برای بسته بندی مواد
ج) شناوری بالا
د) بالا بودن نسبت سفتی به وزن به طوری كه قطعات ساخته شده دارای وزن كم و استحكام خوب هستند
ه) هزینه كم به ازای واحد حجم .
معایب عمده فوم پلی استایرن عبارتند از:
الف) خاصیت پذیری و كمك به گسترش حریق
ب) تولید گازهای اشتعال سمی در هنگام سوختن
ج) انتقال بخار آب و جذب رطوبت4-نمی توان در بالاتر از ˚C 74 درجه سلسیوس به كار برد .
فوم پلی استایرن به طور وسیعی در عایق حرارتی54-تا 74درجه سانتیگراد به كار برده شده است كه دلائل عمده آن قیمت پائین بوده , در دسترس می باشد و به راحتی ساخته می شود , محكم و پایدار بوده و در برابرتخریب مقاوم است . پلی استایرن اكسترود شده به صورت تخته در اندازه های مختلف جهت ساخت دیوار و عایق بام در دسترس است . دانه های قابل انبساط پلی استایرن را نیز می توان به صورت صفحاتی برای نما در ساختمان سازی ساخته و به كار برد. در مواردی كه كاربردعایق حرارتی مورد نظر است مقاومت بالا لازم نبوده و پلی استایرن منبسط به اندازه كافی مقاومت دارد .
فوم پلی استایرن را در جرم ویژه های بسیار پائین نیز می توان تولید كرد. ولی كاهش جرم ویژه به افزایش ضریب هدایت حرارتی با كاهش عایق حرارتی و افزایش انتقال بخار آب می انجامد .از این رو از این نوع فوم های بسیار سبك در كارهای بسیار حساس نمی توان استفاده كرد.

2) فوم پلی یورتان
فوم پلی یورتان با یك ساختار سلولی بسته كه برپایه پلی یورتان ,حضور كاتالیزورها و مواد دمنده باواكنش شیمیایی پلی ایزوسیانات ها با تركیبات حاوی هیدروژن اسیدی ساخته می شوند. مزیت های فوم پلی یورتان عبارتند از : هدایت حرارتی كم كه از تمامی مصالح عایق متداول دیگر كمتر است , وزن سبك , استحكام بالا, قابلیت بسیار زیاد در پذیرش تغییر در فومولاسیون جهت برآورده كردن انتظارات كاربردی, چسبندگی قوی به بسیاری از مواد, نفوذپذیری كم در برابر بخار آب, مقاومت حرارتی در دمای بیش از 100 در جه سلسیوس, قابلیت فوم شوندگی در محل برای پر كردن شكل های پیچیده, فوم سخت پلی یورتان در گستره وسیعی از دما به عنوان عایق حرارتی به كار برده شده است .برای مثال این نوع فوم در عایق كاری ازت مایع در-196 درجه سلسیوس و بخار در +126 درجه سلسیوس به كار برده شده است .
فرم انعطاف پذیر پلی یورتان نیز در عایق كاری لوله ها می تواند به كار برده شود . فوم های پلی یورتان به صورت یك لایه نازك با كارآرایی بالا عایق كاری بدنه یخچال ها و فریزرها به كار برده می شود . امروزه سعی می شود كه فوم پلی یورتان باگازی غیر از CFC(كلروفلوئور كربن )به عنوان ماده دمنده ساخته شود . اگر چه این گازها به خوبی گاز هایCFC عایق كاری را انجام نمی دهند ,ا ما به لایه ازن سیاره زمین آسیب كمتری وارد می كنند, چگالی فو م های ساخته شده توسط روش جدید معمولا 32 كیلو گرم بر متر مكعب است . فومهای پلی یورتان سلول باز با چگالی كم (8كیلو گرم بر متر مكعب) نیز وجود دارد .بعضی انواع با چگالی كم از دی اكسید كربن به عنوان ماده دمنده استفاده می كنند و همچنین فوم های كم چگالی به داخل دیوار های دو جداره باز اسپری می شوند و به سرعت منبسط می شوند و فضای خالی راپر از درزبندی می كنند فو مهای آهسته منبسط شونده برای ساختمان های موجود كه عایق حرارتی ندارند در نظر گرفته شده است . این فوم مایع بسیار آهسته منبسط می شود و بنابراین احتمال آسیب رسیدن به دیوار ناشی از انبساط بیش از حد كاهش می یابد . فوم در برابر بخار آب نفوذ پذیر است, قابل انعطاف بوده و در برابر مكش آب این عایق درزبندی هوای خوبی انجام می دهد . همچنین كندسوز است و بعد از براشتن آتش , شعله پایدار نخواهد بوداما نكته با اهمیت این است كه متصاعد نمودن گازهای سمی سیانید هیدروژن(سیانور) در مجاورت حرارت یا در هنگام سوختن می باشد.

3) فوم پلی اتلین (پلی فوم)
پلی اتلین دارای خواص مهمی از جمله عایق الكتریكی, خاصیت فیلم و ورقه شدن و مقاومت شیمیایی در برابر رسوبات را داراست . از جمله معایب پلی اتلین این است كه در برابر حلالها تحت دما و شرایط معین , مقاومت كمتری نشان میدهد و اكسیژن می تواند در آن خرابی بوجود آورد . به طوری كه در طولانی مدت وقتی در برابر آب قرار می گیرد اكسیژن آزاد شده تولید پوسیدگی می كند این امر استفاده از این عایق هارا در شبكه آبرسانی آب گرم محدود می كند. در صورت استفاده از این عایق در صنایع برودتی وحرارتی با پدیده كندانس و اتلاف حرارت مواجه خواهیم شد ضریب انتقال حرارت این عایق در دما ی 25 درجه سانتیگراد 0/042 است . این عایق قابل اشتعال است و برابر شعله مستقیم باعث افزایش دامنه حریق می گردد و نباید از آن در معرض تابش مستقیم نور خورشید استفاده شودگسترده دمائی قابل استفاده از این فوم بین دماهای ˚40- 90 تا˚ است.

4) فوم پلی وینیل كلراید (PVC)
محدوده وسیعی از تغییر شكل فشار ی همراه با مزایای عالی عایق رطوبت و بخار ارایه می دهد . فوم PVC از طریق آمیزه سازی انواع مختلف نرم كننده و كوپلیمر به دو طریق فیزیكی و شیمیایی با خواص مختلف به دست می آید . این فوم ها به صورت نرم , سلول باز , بخشی سلول باز , نیمه سخت و سخت سلول بسته می توانند باشند. از نظر عایق حرارتی فوم PVC سخت دو برابر گران تر از فوم های پلی استایرن و پلی یورتان است .در مقایسه با دیگر پلاستیك های سلولدار به كار رفته در عایق حرارتی PVC انبساط مقاومت بالایی داشته و بسیارسخت است.فوم PVC سخت عایق حرارتی و صوتی بسیار خوبی بوده و نفوذ بخار و رطوبت در آن بسیاركم است. از آنجا كه مقاومت برشی فوم PVC بالاست سطح آن برای اعمال سیمان و گچ بسیار مناسب است . مزیت عمده فوم های PVC عملكرد بهتر آنها در برابر آتش نسبت به سایر فوم های پلیمری است .از این رو نوع پانل ها در كاربردهای دریایی و ساختمانی در اورپا پذیرفته شده اند.معماری به روز
درباره وبلاگ

معماری بازی استادانه ، صحیح و با شکوه توده هایی است که در روشنایی با یکدیگر جمع می شوند چشمان ما برای مشاهده ی صورت ها (فرمها) در روشنایی ساخته شده اند ؛ نور و سایه این صورت ها را آشکار می کنند ؛ مکعب ها،مخروط ها ، کره ها ، استوانه ها یا هرمها صورتهای بزرگ اولیه ای هستند که نور آن ها را به گونه ای ممتاز آشکار می کند؛ تصویر این صور در درون ما و بدون ابهام متمایز و ملموس است . به همین دلیل است که این ها صور زیبا ، زیباترین صورند . همه کس ، از کودک گرفته تا وحشی و ما بعد الطبیعه دان با این مطلب موافق است . این امر به ماهیت هنر های تجسمی مربوط می شود .

معماری به روز

مدیر وبلاگ : یاشار
نویسندگان
نظرسنجی
بهترین معمار جهان کیست ؟
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
عضویت سریع [RegFastForm]